Nakon godina proskribiranja i ignoriranja, 8. mart u Hrvatskoj opet se glasno izgovara. Ove godine pod prastarim sloganom radničke borbe i solidarnosti - osam sati rada, osam odmora i osam slobodnog vremena, Ženska mreža Hrvatske ispisala ga je na svojim transparentima, upozoravajući da je ta čarobna formula „tri osmice“ za žene u Hrvatskoj još uvijek nedostižna:
„Žene nemaju osam sati slobodnog vremena, nemaju osam sati sna, a na žalost, velika većina njih nema osam sati plaćenog rada.“
„Mislim da im je teško, kao vjerojatno i svima. Još uvijek ima nekakvih stvari koje su nedorečene kada su žene u pitanju.“
„Svi nas potcjenjuju. Nema ravnopravnosti kod nas. Nekada smo imale više prava.“
„U državnom poslu nema nikakvih razlika između muškaraca i žena, ali u privatnoj sferi, sasvim sigurno.“
Predsjednica saborskog Odbora za ravnopravnost spolova, Gordana Sobol - Žene u Hrvatskoj ponovo se moraju boriti za neka temeljna ljudska prava:
„Zato što su izložene lakom dobivanju otkaza, zato što rade u slabije plaćenim djelatnostima, zato što za isti rad dobivaju manje plaće i zato što ih je danas u Hrvatskoj među nezaposlenima gotovo 60 posto.“
Osječka ženska udruga Izvor organizirala je u Osijeku skup potpore ženama iz tekstilne tvrtke Osijek-Konfekcija koje su nakon otkaza tužile talijanske vlasnike za zlostavljanje na poslu, vrijeđanje, prisiljavanje na prekovremeni rad i određivanje visoke radne norme. Skup se pretvorio u verbalni sukob između prosvjednica i žena koje još rade u toj tvornici i strahuju za svoja radna mjesta.
Aktivistica ženske mreže Hrvatska, Jagoda Milidrag Smit:
„I danas naše prijateljice iz tekstilnih tvornica ponavljaju priču naših davnih prijateljica iz 1857. godine, tekstilnih radnica New York-a. To je tržište rada. To je današnji 8. mart, to je dan da se prisjetimo i podsjetimo da utopija o socijalnoj pravdi, jednakosti i solidarnosti nije umrla, premda nam svi kažu da su utopije mrtve.“
Po prvi put od stvaranja hrvatske države u povodu 8. marta upriličen je i prijem u vladi na kojem se pojavio osobno i premijer Sanader, a potpredsjednica vlade, Jadranka Kosor, predstavnicima ženskih udruga najavila je vladinu kampanju protiv nasilja u obitelji, ističući da se više ne bi smjelo događati: „da žena koja nazove policiju i kaže da ne može izdržati, da je tuče muž, da mora s djecom kroz prozor ne doživi odmahivanje rukom – to je vaš obiteljski problem, sutra ćete se pomiriti i mi se u to ne možemo miješati. To se više ne smije događati.“
Donedavna predsjednica Skupštine Grada Zagreba, Morana Paliković Gruden:
„Mislim da najvažnije što se danas dogodilo je to da su žene izašle iz zatvorenih prostora u kojima su od 1990. godine stidljivo proslavljale Dan žena. Drago mi je da su našle snage da izađu na ulice i da kažu da žele taj praznik slaviti.“