NazadGlavni MenuOD TOOLKIT

Čitaj Promjena 5: Trendovi.

Američki autor John Naisbitt razvio je metodu za stjecanje utiska o budućim razvojima. Ona je bazirana na analizi sadržaja velikog obima tiskanih medija.

Segment vijesti u novinama je zatvoreni sistem. Iz razloga ekonomičnosti relativni opseg prostora za vijesti (odnos između oglašavanja i vijesti) se tokom vremena vrlo malo mijenja. Ako se doda jedna tema, nešto drugo mora biti izbačeno. Pažljivim praćenjem novih i zaboravljenih tema, mi na neki način dobivamo sliku promjena tržišnih udjela u socijalnim aspektima natjecanja.

Naisbitt-ova analiza sadržaja koristi mjesečnu evaluaciju 6,000 lokalnih novina. Promjene koje na ovaj način otkriva on zove trendovi ili megatrendovi.

Trendovi se pojavljuju postepeno, dok su hirovi brži, manje trajni i više imaju veze s modom. Trendovi su masivne promjene u onom što javno mišljenje smatra važnim, bez obzira na njihovu "objektivnu" važnost.

U svojoj knjizi Naisbitt daje impresivne primjere kako trendovi funkcioniraju. On ističe, na primjer, da je interes za droge u vijestima dramatično opao u posljednjih 10 godina, iako je problem kao takav postajao progresivno sve veći. Drugim riječima, ne postoji odnos između pažnje koju tema dobiva i njezine suštine ili "stvarne" važnosti.

Drugi Naisbitt-ov primjer: šezdesetih godina je "prostor" bio ispunjen zabrinutošću zbog rasizma; 1969.g. se u rubrikama počeo pojavljivati seksizam. Do 1975.g. pola je prostora bilo posvećeno rasizmu, a druga polovica seksizmu. Od 1977.g. prema ovamo te su se teme izgubile na račun brige o diskriminaciji starijih ljudi. Na kraju, dvije trećine prostora o diskriminaciji je bilo ispunjeno problemima "ejđizma" (ageism), a ostalu trećinu podijelili su rasizam i seksizam. Na kraju, čim je američki Kongres podigao granicu za starosnu mirovinu sa 65 na 70 godina i ukinuo limit za javni sektor, priče o diskriminaciji zbog starosti počele su se smanjivati.

Naisbitt je napisao Megatrendove 1982.g. i Megatrends 2000 u 1990.g. Njegova prva knjiga bavila se slijedećim trendovima koji su, po njegovom mišljenju, "obilježili osamdesete" :

  1. Od industrijskog društva prema informacijskom društvu
  2. Od nametnute tehnologije prema procesiranju tehnologije
  3. Od nacionalne ekonomije prema svjetskoj ekonomiji
  4. Od kratkoročnog prema dugoročnom
  5. Od centralizacije do decentralizacije moći
  6. Od socijale do samopomoći
  7. Od reprezentativne demokracije prema direktnoj demokraciji
  8. Od hijerarhija do umrežavanja
  9. Od sjevera prema jugu
  10. Od ograničenih izbora do mnogostrukih izbora

Megatrendovi 2000 opisuju zadnjih 10 godina prije 21. stoljeća. U toj dekadi "najvažniji trendovi koji su utjecali na naš život" prema Naisbitt-u su:

  1. Eksplozivni razvoj svjetske ekonomije
  2. Renesansa u umjetnosti
  3. Izdizanje socijalizma slobodnog tržišta
  4. Globalni životni stilovi i kulturalni nacionalizam
  5. Privatizacija socijalne države
  6. Izdizanje Pacifik Rim zemalja
  7. Dekada žena na vrhu
  8. Era biologije
  9. Oživljavanje religije u trećem milenijumu
  10. Trijumf individue

Najsveobuhvatniji trend koji je bio važan u društvenim razvojima u velikom dijelu svijeta je Naisbitt-ov broj 10, individualizacija. Iz toga su proizašli mnogi "pod-trendovi": kvaliteta, uspjeh, emancipacija građanstva, itd.

Za organizaciju može biti korisno istražiti koji trendovi su važni za njezino vlastito polje djelovanja. Koji netrivijalni razvoji mogu proizaći iz trendova i do kojeg stupnja razvoj donosi mogućnosti ili opasnosti.