NazadGlavni MenuOD TOOLKIT

Čitaj: civilno društvo 2: Definicije civilnog društva.

U literaturi su korištene slijedeće definicije.

Civilno društvo je treća stranka, odmah uz državu i tržište.

Civilno društvo znači slobodu ujedinjavanja bez ikakve državne intervencije, koja ostavlja prostor za ekspanziju novih tipova neprofitnih NVOa.

Civilno društvo je prostor između vlade, tržišta i građana koji slobodno koriste sve tri strane.

Civilno društvo je demokracija na djelu.

Civilno društvo je jedan od elemenata trodijelnog okvira koji čine država, ekonomija i civilno društvo. Civilno društvo je primarni lokus kreiranja ideologije za izgradnju konsenzusa i legitimiziranje moći, što znači, kreiranja i održavanja kulturalne i socijalne hegemonije dominantne grupe putem suglasnosti, a ne prisilom.

Civilno društvo je arena u kojoj se natječu konfliktni interesi (zapravo klasni interesi) i bez direktne dominacije i prisile država i tržište moraju za svoju legitimnost pridobiti suglasnost civilnog društva. Ukratko, onaj tko pridobije civilno društvo dobio je sve.

Civilno društvo sastoji se od akcija građana (svih ljudskih bića), pojedinačno i zajedno, usmjerenih poboljšanju svoje zajednice i društva. Takve akcije su temelj na kojem počiva demokracija, pluralizam, poštovanje ljudskih prava, dobra vladavina i kohezivnost društva.

(Socijalni pokret: svjestan, kolektivan i organiziran poduhvat za postizanje velike skale promjena društvenog reda neinstitucionaliziranim sredstvima ili suprotstavljanje istoj. Pokret može biti reformirajući (pokušaj poboljšavanja postojećeg sistema), alternativni (činjenja nečeg na vlastiti način) ili tranformirajući (pokušaj promjene društvenih struktura).)

Tko želi znati više o socijalnom pokretu neka pročita:
Wilson: Introduction to social movements, NY Basic Books, 1973).