NazadGlavni MenuOD TOOLKIT

PRIRUČNIK UZ TOOLKIT O ORGANIZACIJSKOM RAZVOJU

tko je omogućio toolkit?

Toolkit o organizacijskom razvoju omogućila je organizacija Admira.

Admira (1994) omogućava treninge i konzultantstvo profesionalnim i volonterskim organizacijaama koje pružaju sklonište i podršku osobama koje su preživjele seksualno i obiteljsko nasilje u ratnim i poslijeratnim situacijama. Svoj rad započela je za vrijeme rata u zemljama bivše Jugoslavije. Admira funkcionira na pretpostavci  da se uključenost lokalnih zdravstvenih službi za pomoć osobama koje su preživjele seksualno ili obiteljsko nasilje može stimulirati putem aktivnog i snažnog ženskog pokreta. Iz tog razloga Admira također podržava ženske organizacije nudeći im savjete iz područja organizacijskog razvoja.

Razvijanje ovog Toolkit-a o organizacijskom razvoju  poduzeto je kako bi se konsolidirali efekti konzultantskog rada Admire u zemljama bivše Jugoslavije.

Admira: Održiva briga za preživjele od seksualnog i kućnog nasilja u ratnim i poslijeratnim situacijama.
Trening i konzultacija, Utrecht, Nizozemska.

što je toolkit?

TOOLKIT O ORGANIZACIJSKOM RAZVOJU je vodič za nevladine organizacije ili nevladine razvojne organizacije pri čitanju materijala o organizacijskom razvoju (OR), baziran na popisu problema*.

kako ga koristiti?

NVO može toolkit koristiti na tri načina:

Prvi način korištenja toolkita: definiranje vlastitog problema.

Toolkit o organizacijskom razvoju sadrži opis često uočenih problema u organizacijama. Predstavljeno je 10 problemskih područja: atmosfera, output, izmjene osoblja, ciljevi, odbojnost, novac, moć, ekspertiza, dogovori i vanjski odnosi. Korisnik/ca izabire jednu kategoriju a potom moze rafinirati definiciju svog aktuelnog problema tako što će produbljivati razine traženja.

Nakon što je izabrala/o specifični problem koji što je moguće preciznije opisuje aktualni problem koji organizaciju najviše tišti, korisnik/ca se vodi kroz relevantne teme i rješenja. Svi problemi upućuju na određeni, s tim povezani materijal: dinamika, intermezzo, rješenja i/ili literatura.

Jednostavno se klikne na naslov i time se uđe u njegov prateći materijal za čitanje. 

Drugi način korištenja toolkit-a: konzultiranje liste ključnih riječi.

Ako se klikne na glavni meni na 'lista ključnih riječi' ulazi se u listu, a klikne li  se na izabranu riječ, to će dovesti do opisa subjekta, bilo u odjeljku problema ili u rješenjima, dinamici ili u popratnim materijalima.

Treći način korištenja toolkit-a: direktno na preporučenu literaturu.

U preporučenu literaturu se, također, može ući direktno, ako se klikne na 'preporučena literatura' u glavnom meniju.

Literatura je grupirana u poglavlja: civilno društvo, organizacije, promjena, upravljanje&vođenje, rod&raznovrsnost, akcija, komunikacija, te zadnje poglavlje nazvano 'dodatno'. Ono sadrži neke prijedloge  podrške agentu/ici promjene ili konzultantu/ici koji pomažu organizaciji istražiti probleme ili primijeniti rješenja.

za koga?

Ovaj toolkit namijenjen je NVO-ima koji su uključeni u neku vrstu razvojnog rada. Može se primijeniti na cijelu organizaciju ili samo na jedan njezin dio. Kada se primjenjuje na jedno odjeljenje, ideja je da se sve teme odnose samo na razinu tog odjeljenja: ciljevi se odnose na ciljeve tog odjeljenja, upravljanje se odnosi na upravljanje tim odjeljenjem i tako dalje.

Toolkit može koristiti organizacija kao cjelina, ili (pod)grupe, zajednički raspravljajući koje izbore učiniti, ili samo jedna osoba kao upravitelj/ica ili radnik/ca.    

iznad ograničenih mogućnosti toolkit-a

Pojedine organizacije će naći svoj put kroz materijal  i biti sposobne pronaći relevantnu literaturu koja će im pomoći razumjeti probleme njihove organizacije i tako pokrenuti neke organizacijske promjene.

No za druge ovaj toolkit može biti previše ograničeni instrument. Da bi se temeljitije definirala priroda organizacijskih problema, našla i primijenila adekvatna rješenja, možda će biti potrebna pomoć vješte osobe sa strane.

Tu pomoć može ponuditi grupa NVO konzultantica u regiji koja je bila uključena u stvaranje ovog toolkit-a.

Imena konzultantica i E-mail adrese:

SRBIJA I CRNA GORA:

Danica Todorov <danicat@eunet.yu
Tanja Ignjatović <tanjaign@eunet.yu

BOSNA I HERCEGOVINA

Jadranka Miličević <familymilicevic@lsinter.net
Memnuna  Zvizdić <zene2000@megatel.ba

HRVATSKA

Nela Pamuković <cenzena@zamir.net
Nera Komarić <nermina_k@hotmail.com
Maja Mamula <majam@zamir.net
Sanja Cesar <scesar@zamir.net
Slavica Kušić<slavica@zene-novac.org
Željka Jelavić <zjelavic@inet.hr
Neva Toelle: azkz@zamir.net

prevoditeljica: Djurdjica Kolarec <djuka.kolarec@inet.hr


*  Ovi problemi temelje se na intervjuima sa predstavnicama NVO-a u bivšoj Jugoslaviji i nizozemskim trenerima/icama i konzultantima/icama koji su radili sa NVO-ima u regiji od 1995. do 2003.