Tijekom rasprave o izvještaju pravobraniteljice za ravnopravnost spolova Karmela Caparin (HDZ) izjavila je da diskriminacije na podruèju rada i zapošljavanja ima više nego ranijih godina, a uzrok toga je nedovoljno vidljiv rad pravobraniteljice u javnosti.
Ženska mreža ovu izjavu ocjenjuje neutemeljenom. Smatramo da se radi o stvaranju dimne zavjese u predizbornoj godini te pokušaju da se na lak naèin odbaci odgovornost vladajuæe stranke za položaj žena i za složeni problem duboko ukorijenjen u svaku društvenu poru okrivi jedna institucija. Zastupnik Franjo Arapoviæ, koji je ustvrdio da seoske žene nisu diskriminirane te da ih svi ukuæani moraju slušati, na tragu je politike koja položaj žena nastoji prikazati anegdotama, medijski privlaènim ukazivanjem na proizvoljno prozvane krivce, te deklaratornim izjavama bez pokriæa u stvarnim mjerama i politikama.
Ukazujemo na èinjenicu da su za strategiju gospodarskog razvoja, prijedloge zakonskih i ostalih akata, Nacionalnu politiku za promicanje ravnopravnosti spolova te mjere i politike kojima se poboljšava primjena i praæenje propisa odgovorni Vlada RH i njezine struène službe.
Takoðer ukazujemo na èinjenicu da Hrvatska nema strategiju gospodarskog razvoja, da je 2006. godina protekla bez važeæe Nacionalne politike za promicanje ravnopravnosti spolova, da Republika Hrvatska nije ratificirala Konvenciju 183. Meðunarodne organizacije rada o zaštiti materinstva na radnom mjestu te da je zakonodavstvo koje regulira ravnopravnost spolova deklaratorno i bez ugraðenih sankcija.
Kao kontrolni mehanizam Pravobraniteljstvo nije nadležno niti odgovorno niti za jedno od ovih podruèja, kao ni za veæinu primjedbi koje su uputili zastupnici i zastupnice HDZ i HSP. Smatramo krajnje zabrinjavajuæim da se pripadnici parlamentarne veæine nimalo ne sustežu pokazati svoju neupuæenost o naravi institucije o èijem izvješæu trebaju donijeti sud i što s takvom lakoæom odbacuju svoju odgovornost i odgovornost svoje vlade za politiku ravnopravnosti spolova.
Bojana Genov
koordinatorica
|