NaslovnicaEnglishKontakt
nogodnomaster.jpg

Sadržaj
Naslovnica
Platforma Ženske mreže
Kodeks
Struktura
Èlanice Mreže
Izjave
Aktivnosti
Kolumne
Kampanje
Ženska mreža u medijima
Nasilje prema ženama
Korisni linkovi
Plan stranice

Facebook
facebook.png
Dan žena 2014.
2014-03-08 13.01.35.jpg
18 myths of prostitution

18 myths of prostitution
Dan žena 2013.

Dan žena 2010.
dug-zenama.jpg

Dan žena 2009.
crkva

Koalicija za sekularizam
100 godina ...
Dan žena 2008.
let082.jpg
Dan žena 2007.
0007danzena07.jpg
Press clips

Jutarnji list: Inflacija pravobraniteljstava? Ispis E-mail
Administratorica   
Utorak, 10 Travanj 2007

Malèiæ želi veæe ovlasti u zaštiti ljudskih prava, Jutarnji list 10. travnja 2007.

Treba li Hrvatskoj jedna jaka nacionalna institucija za zaštitu ljudskih prava ili niz posebnih pravobranitelja èiji uredi nièu kao gljive poslije kiše? To je pitanje aktualizirao puèki pravobranitelj Jurica Malèiæ u upravo objavljenom izvještaju o radu 2006. godine.

Malèiæ predlaže da saborski odbori za Ustav i ljudska prava rasprave i zauzmu stav o tome treba li i dalje osnivati nova pravobraniteljstva ili jaèati ustavnu instituciju puèkog pravobranitelja.

Iako to izrijekom ne kaže, iz Malèiæeva se prijedloga može išèitati kritika "inflacije" pravobraniteljstava. Njegov ured postoji veæ 14 godina, prije èetiri godine uspostavljene su i pravobraniteljice za djecu te za ravnopravnost spolova, a u saborskoj je proceduri osnivanje pravobranitelja za osobe s invaliditetom te pravobranitelja za prava umirovljenika. Istodobno Malèiæeva inicijativa da mu se prošire ovlasti i na rad sudova veæ dvije godine skuplja prašinu u saborskim ladicama.

- Valja ocijeniti racionalnost osnivanja veæeg broja posebnih pravobranitelja, a istodobno slabljenje i ogranièavanje mandata jedine, opæe, Ustavom predviðene institucije puèkog pravobranitelja - upozorio je Malèiæ.

Da bi pojaèao svoj prijedlog, Malèiæ se poziva na Pariška naèela Opæe skupštine UN-a iz 1993. godine o jednoj jakoj i neovisnoj nacionalnoj instituciji za ljudska prava, sa što širim mandatom i ovlastima i na meðunarodnom planu.

Pravobraniteljica za djecu Mila Jelaviæ nema ništa protiv rasprave, ali konaèna odluka je na državi. Upozorava da i njezin ured, poput Malèiæeva, ima temelj u meðunarodnim preporukama.

Jurica Malèiæ puèki pravobranitelj: Valja ocijeniti racionalnost osnivanja veæeg broja posebnih pravobranitelja, a slabljenje opæe, Ustavom predviðene institucije puèkog pravobranitelja

Mila Jelaviæ pravobraniteljica za djecu: Naša je institucija nastala temeljem preporuka UN-ova Odbora za prava djeteta. Imamo pune ruke posla. Prepoznatljivi smo kao specijalizirani za djecu. - Naša je institucija nastala temeljem preporuka UN-ova Odbora za prava djeteta. Imamo pune ruke posla. Prepoznatljivi smo u javnosti kao specijalizirani za djecu. Hoæe li tako i ostati, u rukama je države - rekla je Mila Jelaviæ.

Gordana Lukaè Koritnik ravnopravnost spolova: Specijalizirani ombudsmani pridonose rješavanju problema. Problem ženskih prava ne bi bio toliko prisutan u javnosti da za to nemamo poseban ured. Gordana Lukaè-Koritnik smatra da specijalizirani ombudsmani pridonose rješavanju problema osjetljivih društvenih skupina. - Na tom je tragu i stav Europske komisije. Nisam sigurna da bi problem ženskih prava bio toliko prisutan u javnosti da za to nemamo poseban ured - smatra Lukaè Koritnik.

I u udrugama, poslovièno osjetljivima na rasipnost države, podržavaju "pluralizam" pravobraniteljstava.

- Ne treba nas brinuti što æe golemi državni aparat još malo narasti ako on bude radio na zaštiti ljudskih prava - zakljuèila je Bojana Genov, koordinatorica Ženske mreže.


 
« Prethodna   Sljedeæa »
Povratak na vrh!
© 2024 �enska mre�a Hrvatske - Women's Network Croatia
Povratak na vrh!